فارین نیوز

داغ ترین تحلیل ها و محورهای تبلیغی رسانه های بیگانه را از این وبگاه بخوانید

فارین نیوز

داغ ترین تحلیل ها و محورهای تبلیغی رسانه های بیگانه را از این وبگاه بخوانید

این وبگاه وظیفه خود می داند که در برابر هجمه رسانه های مکتوب و تصویری بیگانه علیه نظام جمهوری اسلامی، به افشای حقایق و تحلیل گفتمان آنها بپردازد. باشد که مورد قبول درگاه الهی واقع شود

بایگانی

۸ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

انتصاب ولی الله سیف به ریاست بانک مرکزی نیز شب گذشته توجه رسانه‌های بیگانه را به خود معطوف کرد. این رسانه‌ها با نگاهی سلبی و روایتی تیره و منفی از اوضاع اقتصادی کشور، مسیری سخت و دشوار فراروی رئیس جدید بانک مرکزی برای اجرای سیاست‌های پولی کشور ترسیم می‌کنند و در این باره مدعی‌اند که آقای سیف در این مسیر با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه خواهد بود:« رئیس کل جدید بانک مرکزی با دو مشکل عمده روبروست احیای استقلال بانک برای اجرای سیاست‌های پولی مناسب برای کنترل تورم و دوم دور زدن تحریم‌های بانک مرکزی و بانک‌های دیگر ایران».

از این زوایه، بیگانه با سیاه نمایی اوضاع اقتصادی کشور، امکان استقلال بانک مرکزی را منتفی می‌داند و در این زمینه تاکید می‌کند ولی‌الله سیف در شرایطی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شود که از یک سو گزارش‌های رسمی حکایت از خالی بودن صندوق بانک‌ها دارد و از سوی دیگر خبرگزاری فارس از قول یکی از نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که با توجه به مشکلات مالی موجود دولت ناگزیر به استقراض از بانک مرکزی است.

  • خبر ساز


این رسانه‌ها سفر سه روزه سلطان قابوس به ایران را در متنی کاملاً سیاسی و از منظر مناسبات ایران و آمریکا مورد توجه و بررسی قرار دادند. از چین منظری، سفر پادشاه عمان به ایران بیش از آنکه رنگ و بوی تحکیم مناسبات دو جانبه و رایزنی‌های منطقه‌ای داشته باشد در راستای میانجی‌گری مسقط میان تهران- واشنگتن ارزیابی  می‌شود..:«... برپایه اخبار غیررسمی، پادشاه عمان به منظور میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به تهران سفر می‌کند.»

بر این اساس، رسانه‌ها، گمانه و پیش فرض اصلی خود در باره علت سفر سطان قابوس به تهران را بر پایه واسطه‌گری عمان برای عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا قرار داده‌اند و در این زمینه به پیشینه روابط دوستانه و گرم مسقط و تهران و سوابق عمان در میانجی‌گری میان ایران و آمریکا   از جمله آزادی سه تبعه آمریکایی ، آزادی ملوان‌های انگلیسی بازداشت شده در ایران و آزادی مجتبی عطاردی استاد دانشگاه شریف در امریکا-  اشاره و استناد می‌کنند.

از چنین منظری، سفر سلطان قابوس به ایران در واقع یک ماموریت ویژه دانسته و گفته می‌شود وی به عنوان کانال ارتباطی آمریکا، حامل پیامی از سوی اوباما برای دولت روحانی است.

  • خبر ساز

اظهارات آقای محمدجواد ظریف در برنامه دیروز، امروز، فردا درباره سیاست خارجی وهسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در فضای رسانه ای بیگانه مورد بازخوانی و ارزیابی قرار گرفته است. رسانه های بیگانه در بررسی و ارزیابی اظهارات آقای ظریف تلاش کرده دو محور را برجسته نمایند یکی انتقادات وی از سیاست خارجی دولت قبلی به دلیل استفاده از برخی واژگان و عبارت‌هایی که باعث ترس کشورها از فعالیت های هسته ای ایران شده از جمله عبارت ایران هسته ای. و دیگری تاکید ظریف بر بازی برد- برد در موضوع هسته ای. در واقع بیگانه کوشیده به بهانه بررسی اظهارات محمدجواد ظریف، "روایتی متفاوت" از سیاست خارجی و هسته ای ایران در دولت جدید ارایه و القاء نماید. براین اساس در فضای رسانه ای بیگانه نه تنها انتقادات ظریف از سیاست خارجی دولت قبلی مورد تاکید قرار می گیرد، بلکه ادعا می شود انتخاب ظریف به عنوان وزیر امور خارجه- موافقت مقام معظم رهبری با این انتخاب در شرایط فعلی- متاثر از تشدید فشارهای تحریمی و اقتصادی بر ایران است که ایجاب می کند مسیر دیگری در مسئله هسته ای ایران با غرب اتخاذ گردد.

در واقع بیگانه در بررسی و تحلیل گزیشنی اظهارات ظریف، تلاش کرده توپ مذاکرات هسته ای و احتمال مذاکره با آمریکا را به زمین ایران بیاندازد. در این راستا است که بیگانه لزوم برداشتن گام اول از سوی ایران را القاء می کند

------------

 تلویزیون آمریکا - تاریخ 1/6/1392-  ساعت  18:00:00

- وزیر امور خارجه جدید ایران تحریم های بین المللی علیه برنامه انرژی هسته ای جمهوری اسلامی ایران را باعث تغییر سیاست ایران ندانست محمدجواد ظریف که شامگاه روز پنجشنبه سی و یک مرداد ماه در شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران سخن می گفت در عین حال تحریم های بین المللی را باعث فشار بر مردم ایران دانست و وظیفه دولت را تلاش برای کاهش این فشارها عنوان کرد آقای ظریف تصمیم گیری درباره تیم مذاکره کننده جدید هسته ای ایران را به عهده رئیس جمهوری و مقام های عالی نظام دانست و گفت حداکثر تا دو هفته دیگر در این باره تصمیم گیری خواهد شد.

ارزیابی شما از سخنان آقای ظریف چیست که می گوید عنوان می کند که کشورهای غربی اشتباه می کنند اگر فکر کنند که دولت حسن روحانی از حقوق هسته ای خودش چشم پوشی می کند آیا فکر نمی کنید که این صحبت ها دارد به صحبت و گفته های همتایان پیشین آقای ظریف نزدیک می شود؟.

(رسول نفیسی- پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی)این بخشی از صحبت را آقای روحانی هم تکرار کرد و اینها برای این است که خاطر آقای (آیت الله) خامنه ای را راحت کنند که اینها در همان مسیر حرکت می کنند ولی اگر به لحن صحبت و متن کلی بیانات وزیر خارجه نگاه کنید چند نکته قابل اهمیت است نکته اول این ایشان گفت که ما با غرب باید براساس برد- برد مذاکره کنیم که هر دو طرف ببرند و این درست در مقابل نظر آقای (آیت الله) خامنه ای است که اصولا چون آمریکا را شیطان مطلق فرض می کند که این دنبال ان تفکرات دوران جنگ سرد و این بسط هاست نمی تواند فرض کند که امکان برد- برد هم هست در هیچ کدام صحبت های آقای (آیت الله) خامنه ای شما نمی بینید که چنین امکانی دیده باشد یعنی همیشه نظرش این است که مذاکره با آمریکا به نفع امریکاست و به ضرر ماست این را باز آقای ظریف در آخر صحبتش تاکید می کند که ما می توانیم در مذاکرات با قدرت وارد شویم و ضرورتا ما اگر با آمریکا مذاکره کنیم قرار نیست که ما ببازیم و ببریم و این نکته دومی است که در مقابل صحبت های طولانی آقای (آیت الله) خامنه ای در این سالهاست.

مجری: شانس توفیق این رویکرد را شما چگونه ارزیابی می کنید؟.

(نفیسی)نکته ای که بسیار اساسی است در این صحبت باز این است که ایشان می گوید که ما قبول داریم که تحریم ها مردم را ناراحت می کند ولی این ها روی تصمیم های ما اثرگذار نیست بنابراین این واقعیت را دارد اشاره می کند که آقای (آیت الله) خامنه ای در مقابل این تحریم ها که به ملت فشار می آورد عکس العملی نشان نخواهد داد و این را در واقع موثر نمی داند و ایشان شناخت دقیق خودش را به نظر من از سیاست آمریکا اینجا ارائه داد با گفتن این همان صد و بیست نفری که خواهان مذاکره با ایران بودند در لیست چهارصد نفره که تحریم ایران را خواستند بودند و این دقیقا نشان می دهد که آقای ظریف متوجه --- و سایه روشن های سیاست خارجی امریکاست و این که امکان پیشرفت در مذاکرات باشد اگر کوچکترین امکانی برای توافق مذاکره بین آمریکا و ایران باشد در حال حاضر است بخاطر اینکه آقای ظریف وزیر خارجه قدرتمند و با اطلاع و با تجربه ای است همچنین رئیس جمهور در این فرصت همه کسانی که الان به آمریکا در واقع مشاوره می دهند به طرف آمریکایی می گویند این فرصت تاریخی است با ایران وارد تعامل شد و اگر این فرصت از دست برود بعید است که دوباره شبیه این فرصت به دست آید ولی با توجه به آنچه که در کنگره می گذرد و ان تحریم هایی که قراراست باز در ماه دیگر تحمیل شود به ایران و با توجه به مسائل جانبی که همه می دانیم در این زمینه هست من باز امکان مذاکره و امکان توفیق مذاکرات را کم می بینیم ولی آنچه که آقای ظریف گفته است یعنی اینکه بتواند یک مقداری مسئله اتمی را تعدیل کند یعنی پارچین را باز کند که لازمه بین المللی دارند و ان را بررسی کنند اجازه دهد که لازمه بین المللی در تمام سایت های اتمی ایران از بروند و اینها را بررسی کنند و انواع و اقسام کمک ها به سازمان های بین المللی که بتوانند نظارت داشته باشند به روی فعالیت اتمی من فکر می کنم که این را آقای ظریف و آقای رئیس جمهور به دنبال ان خواهند بود که خیال جهان را از مسئله اتمی ایران یک مقدار زیادی فارغ کنند.

- انتخابات اخیر پیامش این بود که از طریق گام به گام تحریم ها را بردارند و ایران را آزاد کنند که یک مقدار از این وضعیت اقتصادی خارج شود.

مجری: تا چد حد فکر می کنید که این پیام تحریم ها را شخص آقای (آیت الله) خامنه ای شنیده است نکته ای که آقای رفسنجانی هم در صحبتها به ان اشاره کرد؟.

(نفیسی) به این دلیل من می گویم که این پیام را آقای (آیت الله) خامنه ای شنیده است که با وزارت خارجه یا وزیر خارجه شدن آقای ظریف موافقت کرد ما همه می دانیم آقای (آیت الله) خامنه ای نظر خوبی به دکتر ظریف ندارد ولی اینکه دکتر ظریف توانست در این موقعیت وزیر خارجه ایران شود نشان دهنده این است که آقای (آیت الله) خامنه ای هم پذیرفته است که باید رویکرد جدیدی نسبت به آمریکا اتخاذ شود.

مجری : اما آقای ظریف در کتاب خودش به عنوان آقای وزیر نوشته است که اتفاقا آقای (آیت الله) خامنه ای به ان چراغ سبز داده است که در جایی که حتی مخالف نظر آقای (آیت الله) خامنه ای است از نظرش استفاده کند؟.

(نفیسی) دیدم دو تا نقل قول هم ایشان کرده است که از ایشان تقدیر کرده و اینها ولی کسانی که دنبال این مذاکرات هستند و این نظرات را می دانند سال هاست که می گویند وگرنه دقت بفرمایید آقای ظریف قابل ترین و پخته ترین دیپلمات است که ایران دارد به چه دلیل در هشت سال گذشته از ایشان هیچ استفاده نشد و ایشان درس می داد در دانشگاه به عرض من برسید بنابراین این نشان می دهد که تیم (آیت الله) خامنه ای- احمدی نژاد که در هشت سال گذشته حاکم بود نظر مثبتی نسبت به ایشان ندارد و این رویکرد جدید که آقای دکتر ظریف شده است وزیر خارجه ایران نشان می دهد که شاید آقای (آیت الله) خامنه ای هم پیام را شنیده باشد و امکان این که برود به طرف مذاکرات و نظر مثبتی داشته باشد الان ایجاد شده است. 

  • خبر ساز

در عرصه داخلی، واکنش مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار به اظهارات محمود علوی، وزیر اطلاعات درخصوص بازگشت ایرانیان خارج از کشور که جرمی مرتکب نشده اند؛ در فضای رسانه ای بیگانه بازتاب یافت ومورد بررسی قرار گرفت. بیگانه در این باره تلاش کرده به نوعی تقابل دولت جدید و دیگر بخش های حاکمیت را القاء کند «صورت مسئله درگیری بر سر بازگشت نیروهای معترض به داخل کشور است که آقای روحانی بازگشتشان را با یک هدف دنبال می کنند و نیروهای امنیتی و تندرو با هدف دیگری عدم بازگشت آنها را دنبال می کنند!!»

-----------------------

 رادیو  فردا - تاریخ 1/6/1392-  ساعت  22:00:00

- مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار در واکنش به صحبت های محمود علوی وزیر اطلاعات درباره بازگشت ایرانیان خارج از کشور رسیدگی به جرم و مجرمان را وظیفه قوه قضاییه دانسته و گفته بهتر است دولت و وزرا در موضع گیری های خود دقت کنند و به مسائل مهمتر بپردازند.

مهتاب وحیدی راد/ گزارشگر: واکنش ها نسبت به اظهارات اخیر وزیر اطلاعات دولت یازدهم درباره بازگشت ایرانیان خارج از کشور همچنان ادامه دارد و جدیدترین آن مربوط است به اظهارات رئیس قرارگاه عمار، مهدی طائب روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری فارس مهمترین وظیفه وزارت اطلاعات را کمک به امنیت کشور دانسته و گفته بهتر است وزارت اطلاعات به مسائل مهمتر توجه کند او در ادامه گفته که تشخیص جرم و جنایت و برخورد با مجرمان وظیفه قوه قضاییه است و هیچ ربطی به دولت ندارد بنابراین سخنان وزیر اطلاعات نمی تواند جنبه اجرایی داشته باشد.

این سخنان مهدی طائب واکنشی است به اظهارات دو روز پیش محمود علوی وزیر اطلاعات دولت یازدهم که گفته بود ایرانیانی که بعد ازانتخابات سال 88 از کشور خارج شده اند اگر جرم و عمل خلافی مرتکب نشده اند می توانند بازگردند.

(مهدی مهدوی آزاد- تحلیلگر مسائل سیاسی ایران ساکن آلمان) واکنش ها به سخنان وزیر اطلاعات مبتنی بر سه دلیل اصلی است مسئله اول نفع اصولگرایان افراطی و نیروهای نظامی امنیتی در ادامه فضای به شدت سیاه و امنیتی چهارسال گذشته است موقعی که فضا امنیتی و سیاه باشد مثل چهار سال گذشته ، این اصولگرایان افراطی و تیم امنیتی نظامی حاکم هستند که ابتکار عمل را دارند و از رانت های سرشار اقتصادی و سیاسی برخوردار هستند مسئله دومی که هست این طیف نگران بازگشت بخشی ازمعترضان به داخل از کشور البته تاکید می کنم بازگشت احتمالی فضای اعتراضی منکوب شده در چهار سال اخیر دوباره بتواند زنده بشود شکل بگیرد و تحرک بگیرد و نهایتا مسئله سوم ظاهرا که خیلی هم جدی نیست در عمل به موضوعی برای قدرت‌نمایی جبهه تندرو و اصولگرا تبدیل شده است در واقع اصولگرایانی مثل آقای طائب با این حرف هایشان و یا مثلا دستگاه قضایی می خواهند اثبات کنند که چیزی عوض نشده و هنوز این ما هستیم که تصمیم گیرنده اصلی هستیم در این زمینه.

گزارشگر: محمود علوی وزیر اطلاعات ایران روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفته بود تضمین می کند برای افرادی که عمل خلاف مرتکب نشده اند در بازگشت به ایران مشکلی ایجاد نشود مهدی طائب می گوید ایرانیان خارج از کشوری که جرمی مرتکب نشده اند هیچ زمانی برای ورودشان به کشور مشکل نداشته است وزیر اطلاعات و رئیس قرارگاه عمار درباره جزئیات این موضوع و اینکه چه عملی خلاف و یا جرم محسوب می شود توضیح بیشتری نداده اند.

(مهدی مهدوی آزاد) ‌اصل قضیه این است که دولت آقای روحانی سعی می کند هم امید را در جامعه زنده نگه دارد و هم بخشی از فعالانی را که بخاطر عملکرد دولت محمود احمدی نژاد‌از کشور رفتند و می خواهند بازگردند را زمینه بازگشتشان را فراهم بکند این صورت مسئله همین هست از آن طرف آقایانی مثل آقای طائب و در واقع نیروهای نظامی- امنیتی مانع این کار می شوند در این بین وزیر اطلاعات نمی تواند بگوید ما به کسانی که مثلا جرمی مرتکب شدند و یا معترض بودند فضا خواهیم داد برای بازگشت طبیعتا حرف ها در قالب و قامت مسائل سیاسی بیان می شود تناقضات بسیار دارد هم حرف وزیر اطلاعات تناقض دارد و هم حرف آقای طائب، اما صورت مسئله درگیری بر سر بازگشت نیروهای معترض به داخل کشور است که آقای روحانی بازگشتشان را با یک هدف دنبال می کنند و نیروهای امنیتی و تندرو با هدف دیگری عدم بازگشت آنها را دنبال می کنند.

گزارشگر: مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار در ادامه صحبت های وزیر اطلاعات را زمینه ای دانسته تا رسانه های خارج از کشور بتوانند به گفته او فضای ایران را فضایی سرشار از اختناق و هراس ترسیم کنند قرارگاه عمار به گفته رئیس و نایب رئیس آن تشکلی ولایت مدار است که در امور سیاسی کشور تاثیرگذار است اما هدفی جز پشتیبانی از مصالح و منافع نظام ندارد. 

  • خبر ساز

تحلیل گفتمان/سناریوخوانی فضای تبلیغی VOA

خبر ساز | جمعه, ۱ شهریور ۱۳۹۲، ۰۴:۴۹ ب.ظ

چالش های فرا روی تحقق « سیاست خارجی یکپارچه» در نظام اسلامی

در نگاه بیگانه ، چالش های فرا روی تحقق « سیاست خارجی یکپارچه» در نظام اسلامی-که بنا به القای رسانه برای گشایش سیاسی و تحقق منافع اقتصادی ایران لازم است -برجسته می شود. بعلاوه کارکرد جناح اصول گرا نیز کاملا بازدارنده از گشایش مناسبات خارجی ایران به ویژه با غرب القا می شود.بزرگنمایی این معضلات مبانی اساسی کارآمدی دولت امید و تدبیر- یعنی امید به بهبود اقتصادی و تدبیرپذیری شرایط تحریمی- را به نقد می کشد.

به رغم تاکیدات مبنی بر فراجناحی بودن دولت اما رسانه همچنان نشانه هایی از نفوذ فکری اصلاح طلبی در« وزرای تایید نشده »را تداعی می کند: به وضوح سه وزیر آموزش و پرورش ، آموزش عالی و ورزش و جوانان در چنین متنی ارزیابی می شوند. موضوعی که همچنان انتخابات 92 و فرجام آن را با چالش ها توام می انگارد. رسانه با «بزرگنمایی محتوایی»، این موضوع (رای نیاوردن این سه نفر) را از نظر آرایش های جناحی ، وزن سیاسی کابینه و تاثیرگذاری بر روندهای کشور و نظام، مهم القا می کند. این در حالی است که رسانه به گونه ای بحث می کند که گویا حتی وزرای خارجه و نفت نیز شانس قطعی برای صعود نداشتند و تنها به واسطه «اعتمادسازی ها» و استغفار از مسیر اصلاحات و اقرار به وفاداری به خط فکری واحد نظام اسلامی بوده است که درنهایت مجلسیان به آنها رای اعتماد داده اند.

در زبان رسانه گویا نمایندگان مجلس بیش از آن که به افکار عمومی پاسخگوباشند به بدنه اصلی نظام اسلامی در قالب« اصول گرایی» وفادار بوده اند! در فضای نه چندان واضحی که رسانه ترسیم می کند اما ظاهرا بسترسازی هایی برای تقابل های احتمالی آینده میان مجلس و دولت یا میان دولت و ملت بسترسازی می‌شود. در کل عدم رای اعتماد مجلس به دولت روحانی درحوزه فرهنگ و آموزش، بستری برای چالش‌های آینده در ساختار سیاسی ایران القا می کند .

در مسیر تبلیغی رسانه ، اساسا «نقش آفرینی‌های حقوقی» در قبال حزب الله لبنان، در قالب قرارداد طائف، همچنین قطعنامه های بعدی شورای امنیت در زمینه کاهش قدرت نظامی آن و اخیرا تحریم های اروپا با نگاه خلع سلاح این گروه یا فلج کردن شاخه نظامی آن عنوان می شود. این نقش آفرینی ها در تعارض با نقش ایران -به عنوان نقش آفرینی ضد امنیتی- تفهیم و القا می شود.

  • خبر ساز


بی بی سی فارسی در بخشی از برنامه خبری اش که به انعکاس و بررسی تحولات مصر اختصاص داشت، با وجود اینکه تلاش داشت تا چهره رسانه ای بی طرف را از خویش در پوشش وقایع خونین این کشور به نمایش گذارد، اما تلویحاً با مقصر جلوه دادن محمد مرسی و هواداران رئیس جمهور برکنار شده، به نحوی جانبدارانه بر تخفیف خشونت های ارتش در سرکوب شهروندان مصری کوشیده است، ‌به نحوی که از آن جانبداری تلویحی بی بی سی فارسی از نظامیان و سرکوب اخوان المسلمین در مصر استنباط می گردد .

اقدامی که هدف از آن نه حمایت از ارتش مصر بلکه بهره برداری تبلیغی از فضای چندش آور نزاع نظامیان با اخوان المسلمین برای تخریب وجهه هر دو طیف ریشه دار در سرزمین اهرام ثلاثه به نظر می‌رسد تا از خاکسترش آن گونه که غرب می‌پسندد فضایی برای استقبال از به قدرت رسیدن لیبرال سکولارها در مصر شکل گیرد .

نشانه هایی از این رویکرد سومندانه بنگاه خبرپراکنی انگلیس در جانبداری از برخورد نظامیان با اخوان المسلمین را می‌توان در القاء تصویری خشونت گرا و تروریستی از اخوان المسلمین مصر ملاحظه کرد، که بی بی سی فارسی در نحوه انعکاس وقایع مسجد فتح، ماجرای پناه بردن هوادارن اخوان المسلمین به این مکان در محاصره نظامیان مسلح مصر را به نحوی روایت کرده است که گویی نیروهای ارتش برای دفاع از جان شهروندان مصری جماعتی تروریست مسلح را محاصره کرده اند که در مسجدی سنگر گرفته و به مردم تیراندازی می‌کنند.

همچنین در جایی دیگر که بی بی سی فارسی در گفتگو با جواد طالعی روزنامه نگار از بن آلمان، ضمن انداختن بار تقصیر ناآرامی های مصر بر دوش محمد مرسی، پافشاری هوادارن رئیس جمهور برکنار شده اخوانی را عامل استمرار بحران این کشور تبلیغ کرده است.

بی بی سی فارسی در تایید و تقویت تقصیرتراشی های خود برای محمد مرسی و هواداران اخوان المسلمین در بحران داخلی مصر همچنین به بازخوانی پرونده اشتباهات رئیس جمهور برکنار شده این کشور در حالی پرداخت که از سویی دیگر می‌کوشید تا برخورد سبوعانه ارتش مصر با مخالفان را رفتاری عادی و در چهارچوب وظایف سازمانی این نهاد نظامی نشان دهد.

اصرار بی بی سی فارسی برای مقصر معرفی شدن محمد مرسی و هواداران اخوانی وی در بحران داخلی مصر را همچنین می توان در فحوای ارایه راه حل یکی از مدعوین این شبکه انگلیسی ملاحظه کرد که در آن جواد طالعی ذیل شناسایی جریان افراطی اخوان المسلمین به عنوان عامل وقوع خشونت های داخلی مصر، راه حل برون رفت از این بحران را در از کار افتادن و از هم فروپاشی اخوان المسلمین دانست.

مبتنی بر همین نگرش است که بی بی سی فارسی در گفتگو با علی گرانمایه استاد دانشگاه از لندن، ذیل ناکارآمد نشان دادن دولت محمد مرسی و ارایه تصویری نابسامان از ساختار مدیریتی این کشور در دوره حاکمیت اخوانی ها، وقوع کودتای منجر به سرنگونی رئیس جمهور مصر را یک خواست ملی و واکنشی اجتناب ناپذیر به خطاهای پر شمار دولت اخوانی محمد مرسی در مصر تبلیغ کرده است.

بی بی سی فارسی در راستای جانبداری تلویحی از نظامیان و سرکوب هواداران اخوان المسلمین مصر، همچنین در بخشی دیگر از اخبار و گزارش هایش که به تحولات این کشور اختصاص داشت، کوشیده تا به هنگام انعکاس واکنش های جهانی به خشونت های چند روز اخیر این کشور،‌ کفه حمایت های خارجی از نظامیان مصر را سنگین تر نماید.

  • خبر ساز

براساس تبلیغات این رسانه ها دولت اعتدال در متن چالش های هسته ای و سیاست خارجی قرار دارد. این رسانه‌ها درخصوص نحوه برخورد دولت روحانی در زمینه مسایل هسته ای و جهان غرب تفسیرها و رویکردهای متفاوتی ارایه می دهند. در این ارتباط دو رویکرد در این رسانه ها مشاهده می گردد. در رویکرد اول درکی که این رسانه ها از سیاست خارجی دولت روحانی ارایه می دهند این است که روحانی با تکیه بر اعتدال و میانه روی تلاش خواهد نمود با ایجاد تعادل چالش های هسته ای و چالش با دنیای غرب را برطرف نماید. در فاز دوم تبلیغات تلویزیونهای خارجی درباره رویکرد دولت حسن روحانی، این رسانه ها درکی ناقص و ناکافی از جهت گیریهای دولت روحانی ارایه می دهند و بر عملکرد منفی آن تاکید می کنند و معتقدند دولت اعتدال نمی تواند چالش های پیش روی ایران را برطرف نماید.

از نگاه این رسانه ها کابینه دولت روحانی یک کابینه متشکل از تندروها است و مجلس تحت کنترل محافظه کاران ایران است. اگرچه حسن روحانی بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات کوشید سیگنال هایی مسالمت جویانه درباره غرب از خودش نشان دهد بطوریکه از رویکرد تعامل با غرب سخن گفت، اما دولت اعتدال نمی تواند سیاستهای نظام را تغییر بدهد بویژه وقتی موضوع به مسئله هسته ای کشور مربوط می شود. تلویزیونهای خارجی بیان می کنند حسن روحانی نمی تواند همه تصمیمات سیاسی ایران را اتخاذ نماید. درنتیجه، روحانی نمی تواند کار چندان زیادی در این حوزه ها انجام بدهد تا دولت او رویکرد متفاوتی از گذشته را نشان دهد.(فاکس نیوز 24/5/92)

  • خبر ساز

مهمترین گزاره های تبلیغی رسانه های بیگانه طی هفته اخیر

خبر ساز | جمعه, ۱ شهریور ۱۳۹۲، ۰۴:۳۰ ب.ظ

- "چرا هیچ وزیر سنی در کابینه نیست؟"رضا حسین برتحلیلگرسیاسی درگفتگو باصدای آمریکا/ 21/5/1392

- حسین شریعتمداری در مقاله‌ای از نمایندگان مجلس خواسته تا به کسانی که در فتنه سال هشتاد و هشت نقش داشتند رأی اعتماد ندهند. - /تلویزیون بی بی سی/ 21/5/1392

- احیای سازمان برنامه و بودجه به منظور اجتناب از سیاست‌های مقطعی و کوتاه مدت و بازگشت نظارت درست براقتصاد و جبران عملکرد ناموفق بانک مرکزی در حوزه نظارت بر اقتصاد و هدایت اقتصاد کشور در چارچوب یک راهبرد بلند ضروری است. /احمد علوی کارشناس اقتصادی تلویزیون بی بی سی/ 21/5/1392

- ثبات بازار ارز ایران ارتباط تامی با تشدید تحریم ها از سوی غرب و به ویژه تحریم های یکجانبه آمریکا دارد./ تلویزیون صدای آمریکا/ 21/5/1392

- "فعالین حقوق بشر نسبت به انتخاب برخی از اعضای کابینه آقای روحانی واکنش نشان دادند بویژه حضور مصطفی پورمحمدی که به گفته نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر در کشتار شماری از زندانیان و مخالفین سیاسی در سال 67 از افراد تصمیم گیرنده بود توجه بسیاری از این نهادها را به خود جلب کرده است./ تلویزیون صدای آمریکا/ 23/5/1392

- تنش های موجود درمجلس محصول سیاست زدگی بیش از حد فضای مجلس و درنتیجه استفاده از ادبیات غیر معمول وغیرعرف درمیان نمایندگان است . ./فاطمه حقیقت جونماینده سابق مجلس درگفتگوبا تلویزیون صدای آمریکا/ 25/5/1392

- میزان گرانی فشار اقتصادی که در ایران وجود دارد بخشی از ان محصول تحریم است بخشی محصول سیاست های اقتصادی دولت است طبیعتا اساسا تشکیل زندگی و ازدواج و خانواده و به دنیا اوردن فرزند را به امر لوکس تبدیل کرده است."مهرداد درویش پورجامعه شناس درگفتگوبا تلویزیون صدای آمریکا/26/5/1392

- « آقای روحانی امروز سعی کرد سه چهار جهت به صحبتهایش بدهد تا به نوعی همه را راضی بکند ولی خب باید دانست که گاهی تلاش برای راضی کردن همه ممکن است به ناراضی شدن همه هم بیانجامد./ تلویزیون صدای آمریکا/ 25/5/1392

- مصطفی پورمحمدی نامزد وزارت دادگستری معاون پیشین وزارت اطلاعات و علی ربیعی وزیرکار وتعاون متهم به دخالت در کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت هستند. / تلویزیون صدای آمریکا/ 25/5/1392

-نطق محمد دهقان نماینده چناران و نیز پیش کشیدن مسئله ارتباط علی افشاری ( عضو سابق دفتر تحکیم وحدت )با میلی منفرد را در عدم اعتماد مجلس به وی، بسیار موثر بوده است. / تلویزیون صدای آمریکا/ 26/5/1392

- بخش فرهنگ و آموزش در واقع حیاط خلوت اصولگرایان خواهند ماند و آنها دوست دارند که چهره‌هایی که بیایند از اسلامی شدن دانشگاه شاید شخصی مثل آقای کامران دانشجو یک چهره مناسبی برای آنها باشد که دم از اسلامی شدن دانشگاه‌ها تفکیک جنسیتی و اینها بزند." . / تلویزیون صدای آمریکا/ 26/5/1392

  • خبر ساز